Praėjusieji metai buvo pasikeitimų nacionalinės maisto kokybės produktų (NKP) gamybos ir sertifikavimo sektoriuje metai. Pagal atnaujintus NKP reikalavimus sertifikuota beveik 70 ūkio subjektų. Didžioji dalis jų sertifikavo šviežius vaisius, uogas bei daržoves, kiti – bitininkystės produktus, taip pat sertifikuotas vaisių, uogų, daržovių perdirbimas. Pernai pirmąkart sertifikuoti kiaušiniai, o šių metų kovo mėnesį pirmąkart sertifikuota paukštiena. Sertifikavimas atliktas Vilniaus paukštyno paukščių auginimo padaliniuose. Sėkmingai praėjęs NKP auditus gamybos procesuose, paukštynas savo produkciją galės žymėti ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“, patvirtinančiu, jog produktų kokybė pranoksta Europos Sąjungos (ES) ir nacionalinių teisės aktų nustatytus šių produktų saugos, gyvūnų gerovės ir sveikatos bei aplinkosaugos reikalavimus ir dėl tam tikrų ūkininkavimo ar gamybos būdų pasižymi ypatingomis savybėmis. Su šiuo ženklu Vilniaus paukštynas planuoja siūlyti produktus, pagamintus iš užaugintos be antibiotikų vištienos.
„Nacionalinės maisto kokybės produkto sertifikatas vartotojams užtikrina aukščiausio lygio maisto produktų kokybę. Džiaugiamės sėkmingai praeitais NKP auditais ir patvirtintais sertifikatais, kurie yra dar vienas įrodymas, jog siūlome aukščiausios kokybės saugią vištieną. Tai mums užtikrinti leidžia uždara gamybos grandinė nuo lauko iki stalo, kurioje patys valdome kiekvieną procesą, pradedant nuo visaverčio lesalo gamybos iš Lietuvoje užaugintų grūdų mūsų pačių auginamiems mėsiniams viščiukams, ir baigiant galutinio produkto pristatymu į prekybos vietas. Kiekviename žingsnyje užtikriname atsekamumą ir vykdome griežtą savikontrolę, o tai užkerta kelią ir salmoneliozės užkratui – galime užtikrinti, mūsų produkcijoje nėra jokių salmonelės serotipų – tai patvirtina ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei mūsų pačių tarptautinėse laboratorijose atliekami tyrimai“, – pažymi Vilniaus paukštyno generalinis direktorius Tadas Sprindžiūnas.
Vilniaus paukštynas „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu planuoja žymėti produktus, pagamintus iš užaugintos be antibiotikų vištienos. Tai išskirtinė produktų linija, patvirtinanti, kad visą auginimo laiką mėsiniai viščiukai nesirgo ir nebuvo gydyti antibiotikais. „Reguliariai peržiūrime procesus, ieškome inovatyvių paukščių auginimo technologijų, atnaujiname paukštides. Investuojame į kuo geresnes mėsinių viščiukų auginimo sąlygas, taip užtikrindami gyvūnų gerovę ir tuo pačiu – aukščiausios kokybės produkciją, išsiskiriančią ir tuo, kad tai – sveikesnis pasirinkimas vartotojams“, – sako T. Sprindžiūnas, pažymėdamas, kad kasmet Vilniaus paukštynas vis didina užaugintos be antibiotikų vištienos gamybos mastą. Per praėjusius metus bendrovė nuosavose paukštidėse užaugino du kartus daugiau nei 2021-aisiais mėsinių viščiukų, nenaudojant antibiotikų. Būtent auginimo padaliniuose kovo – balandžio mėnesiais Vilniaus paukštyne atlikti NKP auditai.
„Lietuvoje NKP sistema įteisinta 2007 metais. 2022 m. patvirtintos naujos NKP taisyklės, suteikiama galimybė produkciją ženklinti dviem ženklais – senuoju, vartotojams jau gerai pažįstamu ženklu „Kokybė“ ir naujuoju ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“. Pagal naujajam ženklinimui keliamus reikalavimus šiemet pirmąkart sertifikuoti mėsinių viščiukų auginimo padaliniai, priklausantys Vilniaus paukštynui. Sėkmingai praėjus NKP auditus ir produktų gamybos procesuose, Vilniaus paukštynui bus suteikta galimybė tiekti į rinką produkciją, pažymėtą ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“, – pažymi VšĮ „Ekoagros“ IV sertifikavimo skyriaus vadovas Linas Merkevičius.
Kaip pasakoja L. Merkevičius, tarp paukštienai keliamų NKP reikalavimų – tai, kad viso gamybos proceso metu turi būti užtikrinamas atsekamumas: nuo į ūkį atvežtų ne vyresnių kaip 3 dienų paukščiukų iki pagamintų galutinių produktų bei šiems produktams gaminti panaudotų žaliavų. Taip pat pagal NKP sistemą auginami paukščiai turi būti laikomi atskirose paukštidėse nuo įprastinei gamybai auginamų paukščių bei turi būti užtikrinamos tam tikros auginimo sąlygos. Tarp reikalavimų ir tai, kad gamintojas privalo būti parengęs paukščių auginimo be antibiotikų programą, aprašančią veiksmus paukščių sveikatingumui užtikrinti. „Tai keli reikalavimai, numatyti paukščių auginimui. Atskiri kriterijai keliami ir paukščių skerdimui, mėsos žaliavai bei perdirbimui“, – pažymi „Ekoagros“ atstovas L. Merkevičius.
Artimiausiuose Vilniaus paukštyno planuose – NKP sertifikavimas šviežios paukštienos, marinuotų vištienos produktų ir gaminių gamybose.
Šaltinis: