You are currently viewing Paukštienos ir kiaušinių gamintojai: gelbėdami Ukrainos ekonomiką nužudysime savo verslą

Paukštienos ir kiaušinių gamintojai: gelbėdami Ukrainos ekonomiką nužudysime savo verslą

Iš Ukrainos į Europos Sąjungą (ES) plūstanti pigi, žemesnės kokybės paukštiena ir kiaušiniai sumažino šių produktų kainas ES vidaus rinkoje, todėl vietos verslui darosi riesta.

Europos Komisija finansinę paramą dabar teikia tik su Ukraina besiribojančių ES šalių nukentėjusiems ūkininkams, lietuvių ji nepasiekia, nors jų situacija mūsų šalyje esą ne ką geresnė.

Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Gytis Kauzonas tvirtina, kad, Lietuvos Vyriausybei nesiėmus veiksmų, ne vienam paukštininkystės ūkiui gresia bankrotas.

Išaugo kelis kartus

G. Kauzonas skaičiuoja, kad anksčiau, kai ES taikė žemės ūkio produktų iš trečiųjų šalių kvotas, paukštienos, daugiausia „brangiausios krūtinėlės mėsos, iš kurios visi uždirba“, būdavo į ES importuojama apie 90–100 tūkst. tonų per metus.

Vien per šių metų tris mėnesius šių maisto produktų importuota daugiau kaip 60 tūkst. tonų.

Jeigu toks srautas neišseks, šiemet į ES pateks 2,4 karto daugiau, arba 240 tūkst. tonų, paukštienos. Pasak G. Kauzono, panašus ir ukrainietiškų kiaušinių importo į ES augimas.

Tai, kas neleidžiama naudoti Europoje, leidžiama naudoti Ukrainoje. Dėl to ES gaminama produkcija yra gerokai brangesnė negu Ukrainoje.

„Visi suprantame, kad Ukrainą reikia remti ir visi remiame, kaip tik galime. Bet yra kita problema. Ukrainoje žaliavos – grūdai – yra pigesni, ypač kai juos sunku išvežti. Kitas dalykas, Ukrainoje nesilaikoma jokių ES augintojams taikomų reikalavimų, kurie labai padidina produkcijos savikainą. Susidaro situacija, kad mes ES turime laikytis šių reikalavimų ir mūsų produkcijos savikaina aukšta, o iš Ukrainos važiuoja gerokai pigesni produktai, pagaminti nesilaikant ES taikomų reikalavimų“, – Alfa.lt sakė G. Kauzonas.

Pasak jo, ES verslas privalo laikytis pačių įvairiausių reikalavimų. ES ir Ukrainoje taikomi gyvūnų gerovės, pašarų kokybės, vakcinacijos ir kiti reikalavimai „skiriasi kardinaliai“.

„Tai, kas neleidžiama naudoti Europoje, leidžiama naudoti Ukrainoje. Dėl to ES gaminama produkcija yra gerokai brangesnė negu Ukrainoje“, – pabrėžė G. Kauzonas.

Lenkams pasisekė labiau

„Kai kurios labiau organizuotos šalys, pavyzdžiui, su Ukraina besiribojanti Lenkija, gavo dotacijas iš Europos Sąjungos. Anksčiau – 58 mln. eurų, dabar gaus dar 100 mln. eurų. Ši parama skirta dėl išaugusio Ukrainos žemės ūkio produktų importo į ES nukentėjusiems Lenkijos grūdų augintojams ir kitiems ūkininkams. Deja, mūsų Vyriausybė kaip visada tradiciškai tyli“, – pastebėjo G. Kauzonas.

Deja, mūsų Vyriausybė kaip visada tradiciškai tyli.

Lietuvos paukštininkystės sektoriaus atstovo teigimu, iš Ukrainos plūstanti paukštiena „numušė kainas visoje Europos Sąjungoje“.

„Dažniausiai pavasarį prieš grilio sezoną paukštienos kaina rinkoje pakildavo apie 15–20 proc. Tai šiandien mes turime ne kainų augimą, o kritimą. Atitinkamai visiems paukščių augintojams, jų finansiniams rezultatams tai atsilieps labai smarkiai. Aš tikrai manau, kad ne vienas ir ne du, ir ne trys iš jų turės užsidaryti“, – sakė G. Kauzonas.

Paukštininkų atstovas paaiškino, kad Lietuvos verslas apie 40 proc. paukštienos produkcijos eksportuoja, ir iš šio eksporto gaunamos pajamos iš esmės padeda sektoriui išgyventi.

„Lietuvoje stiprūs prekybos tinklai, todėl paukštiena parduodama pigiau už tą, kuri išvežama į užsienį. Todėl, kai kaina krenta ir užsienio rinkose, gamintojai nebegali uždirbti. Eksportas visada mūsų verslui būdavo uždarbio vieta. Dėl konkurencinių prekių iš Ukrainos eksporto kainos dabar nukrito ir uždirbti nepavyksta“, – pasakojo G. Kauzonas.

Verslo atstovas tikino, esą Lietuvos paukštininkystės sektorius supranta, kad importo iš Ukrainos uždaryti jau nepavyks. Bet kartu jis mano, kad dėl neeilinės situacijos turėtų įsikišti Lietuvos Vyriausybė – finansiškai paremti nukentėjusius augintojus.

„Kitaip mes, gelbėdami Ukrainą, nužudysime savo augintojus“, – sakė G. Kauzonas.

Panaikino ribojimus

Iki Rusijos karo Ukrainoje, žemės ūkio produkcijai iš trečiųjų šalių, tarp jų ir iš Ukrainos, buvo taikomos kvotos.

Praėjusių metų vasarį Rusijos kariuomenei įsiveržus į Ukrainą, šios šalies žemės ūkio produktų importo į ES apribojimai buvo panaikinti. Praėjusią savaitę Europos Parlamentas, toliau remdamas Ukrainą, importo ribojimų sustabdymą pratęsė vieniems metams.

„Europos Sąjunga problemą mato, bet leidžia skirti finansinę paramą tik toms šalims, kurios ribojasi su Ukraina, tai Bulgarija, Rumunija, Lenkija. Bet kenčia visa Europos Sąjunga. Grūdai gal išvažiuoja tranzitu už ES ribų, bet yra dar kita produkcija – paukštiena, kiaušiniai. Išaugęs gerokai pigesnių, „kitokių savybių“ produkcijos importas muša kainas ir žlugdo Europos ūkininkus“, – teigė G. Kauzonas.

Išaugęs gerokai pigesnių, „kitokių savybių“ produkcijos importas muša kainas ir žlugdo Europos ūkininkus.

Paukštininkų nuomone, Lietuvos Vyriausybė turėtų vienytis su Lenkija ir kartu siekti visiems nukentėjusiems ES šalių ūkininkams būtinų sprendimų, bet to nedaro.

„Lenkų ūkininkai eilinį kartą gaus paramą, o mūsų ūkininkai turės kaip nors išgyventi patys“, – apgailestavo jis.


Skaitykite daugiau: https://www.alfa.lt/verslas/zemes-ukis/paukstienos-ir-kiausiniu-gamintojai-gelbedami-ukrainos-ekonomika-nuzudysime-savo-versla/289598/