You are currently viewing Gyvulininkystė turi ateitį!

Gyvulininkystė turi ateitį!

Europos gyvulininkystės vertės grandinei atstovaujančių asociacijų platforma „European Livestock Voice“ paskutinėmis rugsėjo dienomis Briuselyje sukvietė mokslininkus, politikus, NVO ir privataus sektoriaus atstovus padiskutuoti apie gyvulininkystės ateitį ES ir už jos ribų. Buvo surengtos kelios diskusijų sesijos, kurių metu gvildenta, kaip praktiškai spręsti maisto sistemų problemas įgyvendinant iškeltus uždavinius ir nutraukti dabartinę poliarizaciją gyvulininkystėje.

Kokia gyvūninių produktų reikšmė sveikoje dietoje ir mityboje apskritai? Viena diskusija buvo skirta kaip tik šiai temai.

„European Livestock Voice” inicijuoto renginio dalyviai kalbėjo apie tai, kad gausu klaidinančios informacijos apie mėsos, žuvies, kiaušinių bei pieno produktų svarbą mityboje. Šių produktų svarbą būtina pripažinti, drauge užtikrinant didesnį daržovių, vaisių, grūdų ir ankštinių augalų vartojimą. Aptariant sudėtingą dabartinę maisto aplinką sutarta, kad nesveiki, itin perdirbti maisto produktai, kuriuose yra daug druskos ir cukraus, vartotojams yra dažnai pigesnis ir labiau prieinamas pasirinkimas.

Kyla mitybos nepakankamumo pavojus

Airijos karališkojo medicinos koledžo profesorė Alice Stanton sakė:

„Gyvūninės kilmės maisto produktuose, tokiuose kaip mėsa, žuvis, pieno produktai ir kiaušiniai, gausu maistinių medžiagų. Juose yra didelės biologinės vertės baltymų, nepakeičiamų riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų, kurie žmogui yra tinkamiausi arba gaunami tik iš saikingai vartojamo gyvūninės kilmės maisto. Dramatiškas gyvūninės kilmės maisto vartojimo sumažėjimas Europoje ir visame pasaulyje greičiausiai lems didelius mitybos trūkumus – ypač neigiamą poveikį patirs moterys, vaikai, pagyvenę žmonės ir mažas pajamas gaunantys asmenys.”

Mokslininkė aptarė ir susirūpinimą keliantį klausimą dėl mėsos analogų.

„Jei mėsą, žuvį, pieno produktus ir kiaušinius racione pakeis itin perdirbtos augalinės mėsos ir pieno produktų alternatyvos, kuriose yra daug pridėtinio cukraus, druskos ir daugybės priedų, kyla didelė rizika, kad eksponentiškai padaugės mirčių ir sveikatos sutrikimų dėl diabeto, širdies priepuolių, insultų ir vėžio” – išvadą padarė prof. Alice Stanton.

Alternatyvių produktų bumas jau baigėsi?

Tuo tarpu rinkų analitikai vis garsiau kalba apie tai, kad „daržovinės mėsos“ bumas jau baigėsi, alternatyvių produktų gerbėjų ratas ženkliai sumažėjęs.

Ryškus pavyzdys to, kad mėsos pakaitalų pramonė išgyvena krizę, yra „Beyond Meat“ (BYND). Apie šios kompanijos (jos produktų galima įsigyti ir Lietuvoje) dramatišką akcijų vertės kritimą pastaruoju metu ne kartą rašė ne vienas solidus rinkų stebėtojas: Motley Fool, Barchart ir kt.

2019-aisiais BYND ypač veržliai augo ir turėjo didelių planų, kelis ketvirčius bendrovės pajamų augimas buvo išreikštas triženkliais skaičiais. Tai buvo tikras rinkų numylėtinis. Tačiau šiemet akcijų vertė nuo liepos iki rugpjūčio krito perpus. Kas nutiko?

Analitikai mano, kad įtaką tam galimai turi iniciacija, ji ypač atsiliepė tam tikros grupės maisto produktų pardavimams. Tai buvo ir yra akivaizdu ne tik Amerikoje, bet ir Europoje. Be to, BYND turi daug naujų konkurentų. Krizę išgyvena ir jie – susiduria su paklausos mažėjimu, kai kurioms bendrovėms į akis jau žvelgia bankroto realybė („The Tattooed Chef”, „Impossible Foods”). Pasak situaciją apžvelgusio solidaus žemės ūkio portalo Agrarheute, klientai akivaizdžiai nusigręžia nuo alternatyvios mėsos kaprizo.

Pasak „Motley Fool”, šių metų antrąjį ketvirtį BYND pajamos krito 31 proc. Grynasis nuostolis siekė 53,5 mln. dolerių (pernai jis buvo dar didesnis – 97,1 mln.). Nors bendrovė savo sąskaitoje turi 226 mln. dolerių ir ekvivalentų, ji taip pat turi 1,1 mlrd. dolerių skolų, o tai rimta. Vadovybė siekia mažinti išlaidas, o akcininkus perspėjo apie prastas finansines veiklos prognozes, jei rinkose tęsis neapibrėžtumas. Be papildomo finansavimo kompanija negalės ilgai išlikti gyvybinga. „Barchart” analitikų nuomone, BYND akcijų vertė dar gali pakilti nuo dugno. Rugsėjo 27 d. akcijų biržoje jos pabrango 1,4 proc. Be tokiu atveju BYND jau nėra dešimtuke tų geriausių įmonių, kurių akcijas pastaruoju metu linkę pirkti investuotojai.

Šaltinis:

https://ukininkopatarejas.lt/naujienos/gyvulininkyste-vis-dar-turi-ateiti/