[AUDIO] Gimtoji žemė. Milijonai dedeklių dar narvuose, jų gerovei pinigų neturi nei augintojai, nei pirkėjai

Savo iniciatyva prekybos centrai nusprendė nuo 2025 metų nebepardavinėti vištų dedeklių laikomų narvuose kiaušinių. Anot Lietuvos paukštininkų asociacijos vadovo Gyčio Kauzono paukštininkams vištų perkėlimo iš narvų ant kraiko kaštai nepakeliami. Jų skaičiavimu investicijos siektų apie 60 milijonų, o ūkiai susiduria su finansiniais sunkumais dėl besitęsiančio karo Ukrainoje. Lietuvoje vis dar 80 proc. parduodamų kiaušinių yra narvuose laikomų dedeklių, tad pirkėjų pozicija irgi aiški, renkasi pigesnius kiaušinius.

Didžiausio paukštyno Lietuvoje jungiančio Vievio paukščiai, Zujunų ir Vilkyčių paukštynus direktorius Mindaugas Antanaitis teigia, kad ateinantys dveji metai kiaušinių augintojams bus sunkiausi metai. Jei nebus paramos iš valstybės, ar prailgintas prekybos centrų nustatytas terminas – lietuviškų kiaušinių prekyboje mažės, jie bus brangesni.

Europos sąjunga per ateinančius metus skirs 12,3 milijonų eurų paramos paukščių gyvenimo sąlygoms gerinti Lietuvoje. Pagal ES direktyvas vištos nebeturėtų būti laikomos narvuose nuo 2027 m.

Aida ir Valdas Juškos iš Giedručių kaimo augina kopūstus ir agurkus, juos raugia. Produkcija populiari ne tik Šakių krašte, nusipirkti galima ir didžiausiose prekybos centruose visoje Lietuvoje. Tokią plėtrą pavyko įgyvendinti gavus paramą ir įsigijus įrangos pakeitusios daug darbų kuriuos iki tol atlikdavo rankiniu būdu.

Ved. Kristina Toleikienė

Šaltinis:

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000253134/gimtoji-zeme