Sutinka pagal rūbą, išlydi pagal protą – dažnai girdimas posakis. Paukštienai jį galėtume pritaikyti ir taip – sutinka pagal pakuotę, pamėgsta pagal kokybę. „Pakuotė – ne tik būdas išlaikyti šviežią vištieną, bet ir informatyvi dėžutė, padedanti išsirinkti kokybišką produktą. Tereikia atidumo ir gebėjimo įvertinti ant jos užrašytą informaciją“, – sako Skirmantė Sokolovskienė, „Vilniaus paukštyno“ Kokybės kontrolės departamento vadovė. 37
Siūlo atkreipti dėmesį į ženklinimo informaciją
Kaip aiškina S. Sokolovskienė, pardavėjas visuomet privalo užtikrinti privalomos ženklinimo informacijos apie maistą pateikimą vartotojui, o informacija privalo būti lietuvių kalba.
Dažnu atveju produktas, kuris lentynose atrodo identiškai (turi vienodą pakuotę, etiketę), į rinką yra tiekiamas iš skirtingų gamintojų ar šalių. Todėl identiškai atrodančioje pakuotėje produkto kokybė ne visada gali būti vienoda, taigi itin svarbu atkreipti dėmesį ne tik į pakuotės išvaizdą, bet ir į ženklinimo informaciją, kuri dažniausiai yra apatinėje pakuotės pusėje.
„Tik perskaitęs informaciją ir įvertinęs pakuotės turinį, pirkėjas galės būti užtikrintas, kad perka kokybišką ir jo lūkesčius atitinkantį produktą“, – pabrėžia S. Sokolovskienė.

Vienas ženklas – daug informacijos apie kokybę
Jei renkatės lietuvišką produkciją ir ieškote 100 proc. Lietuvoje užaugintos bei pagamintos vištienos, atkreipkite dėmesį į ženklą „Nacionalinė kokybė Lietuva“. Jis patvirtina, kad produktas yra sertifikuotas pagal Nacionalinę maisto kokybės (NKP) sistemą. Ši sistema ne tik garantuoja lietuvišką produkto kilmę, bet ir užtikrina, kad jis atitinka dar griežtesnius reikalavimus nei numatyta nacionaliniuose bei Europos Sąjungos teisės aktuose.
NKP sistemos reikalavimai griežtai apibrėžti: paukštidėse turi būti įrengta ventiliacija, tinkamas apšvietimas, skiriama daugiau ploto ir pakankamai erdvės paukščių judėjimui. Ypatingi reikalavimai keliami ir paukščių lesalui: draudžiama lesalų gamybai naudoti gyvūninius produktus ir žaliavas, išskyrus pieną ir jo produktus, kiaušinius ir jų gaminius. Lesalas turi būti kuo natūralesnis, didžiąją jo dalį turi sudaryti Lietuvos laukuose užauginti grūdai.
Geresnės sąlygos padeda užtikrinti, kad paukščiai turi natūraliai stiprią imuninę sistemą, dėl kurios jie visą auginimo periodą išlieka sveiki ir jų nereikia gydyti antibiotikais. Būtent paukščių auginimas be antibiotikų yra tarp esminių NKP reikalavimų.
„NKP vadinu lietuviškumo ženklu. „Vilniaus paukštynas“ yra pirmasis iš Lietuvos vištienos gamintojų, pelniusių NKP sertifikatą ir galinčių žymėti savo produkciją ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“. Jis patvirtina, jog vartotojas perka lietuvišką vištieną, kuri čia užauginta ir pagaminta. Taigi turime trumpą tiekimo grandinę, o tai reiškia, kad produktas pirkėjus pasiekia šviežesnis, geresnės kokybės“, – paaiškina „Vilniaus paukštyno“ atstovė.

S. Sokolovskienė priduria, kad NKP ženklas nėra privalomas nurodyti ant pakuotės, tačiau pardavėjai jį naudoja, nes tai irgi naudinga informacija pirkėjams.
Jeigu pasirinkote produktą, pažymėtą „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu, galite būti tikri, kad produkto auginimo bei gamybos procesas yra patikrintas sertifikavimo institucijos.
Kaip dar atpažinti kokybišką paukštieną?
„Vilniaus paukštyno“ Kokybės kontrolės departamento vadovė S. Sokolovskienė įvardija dar 5 svarbiausius dalykus, kurie padėtų vartotojams išsirinkti kokybišką paukštieną.
Galiojimo terminas. Kadangi paukštiena yra gana greitai gendantis produktas, vartotojai bene dažniausiai paiso būtent jo. „Ir teisingai daro – galiojimo terminą tiesiog būtina atidžiai patikrinti, kad galėtumėte susiplanuoti patiekalus ir nereikėtų švaistyti maisto“, – sako pašnekovė. Ji priduria, kad galiojimo terminas produktui suteikiamas neatidarytai pakuotei: atidarius pakuotę, produktą reikėtų suvartoti per 24 valandas.

Kilmės šalis. Renkantis produktą, vartotojams išties svarbi kaina. Tačiau šiais laikais pirkėjai darosi sąmoningesni, nusveria ir kiti kriterijai, kuriais vadovaujantis, pirkinių krepšelyje atsiduria viena ar kita prekė. Kilmės šalis – vienas tokių kriterijų.
„Kuo trumpesnė tiekimo grandinė, tuo šviežesnė mėsa lentynoje. Vietoje pagaminta mėsa patikimesnė, nes galime būti tikri, kad mėsa, kaip greitai gendantis produktas, per saugų laiką pasieks prekybininkus“, – teigia pašnekovė.
Pakuotė. Ji svarbi ne tik patraukti vartotojų dėmesį, bet ir išsaugoti produkto kokybę. Jei paukštienos pakuotė pažeista, įplėšta ar išsipūtusi, tai ženklas, kad produktas gali būti sugedęs. Pasak S. Sokolovskienės, pakuotė gali ir pratęsti produkto galiojimo terminą.
„Pakeitėme NKP šviežios vištienos pakuotes, kurioms naudojamas plastikas, tinkamas šaldyti – tokias pakuotes žymi snaigės simbolis. Šis patobulinimas leidžia neatidarytą produktą dėti į šaldiklį – tokiu būdu pratęsiamas paukštienos galiojimo laikas“, – apie naujovę pasakoja „Vilniaus paukštyno“ atstovė.
Išvaizda. Čia kalbama nebe apie pakuotę, o pačią mėsą. Šviežumo indikatorius – spalva. Pasak, S. Sokolovskienės, šviežios vištienos spalva yra šviesiai rausva, šlaunelių mėsa šiek tiek tamsesnė. Taip pat reikėtų pavartyti pakuotę ir pažiūrėti, ar nesimato gleivėtumo, per didelio kiekio skysčių pakuotėje. Jeigu paukštiena atrodo papilkėjusi, „nestandi, suglebusi“, pakuotėje itin daug mėsos syvų, vadinasi, mėsa nėra kokybiška.
Kvapas. Jis yra vienas kriterijų, kuris padeda spręsti apie mėsos kokybę. Tačiau S. Sokolovskienė perspėja, jog atidarius šviežios paukštienos pakuotę, nereikėtų išsigąsti to specifinio mėsos kvapo. Produktai vakuumuojami apsauginėse dujose – tai saugus konservavimo būdas. Atidarius pakuotę, reikėtų keletą minučių palaukti, kol kvapas dings.
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/uzsakomasis-turinys/paukstienos-naujienos/5-svarbus-zenklai-kurie-pades-issirinkti-kokybiska-vistiena-parduotuveje-120096210