You are currently viewing Ūkininkai baigia protestą Vilniuje: naujam leidimo kol kas neprašys – stebės, kaip vykdomi pažadai

Ūkininkai baigia protestą Vilniuje: naujam leidimo kol kas neprašys – stebės, kaip vykdomi pažadai

Ketvirtadienį ūkininkai ir jų rėmėjai tęsė trečiadienį pradėtą mitingą – vėl susirinko prie Vyriausybės rūmų. Nors žemdirbiai prašė pratęsti akciją neterminuotam laikui, Vilniaus savivaldybė to neleido. Pasibaigus protestui Žemės ūkio tarybos vadovas sakė, kad naujam protestui leidimo kol kas neprašys – stebės, kaip vykdomi valdžios pažadai.

Papildyta I. Hofmano komentaru dėl savivaldybės sprendimo neleisti tęsti protesto (antras skirsnis nuo pabaigos)

Mitingą prižiūrintys policijos pareigūnai BNS sakė, kad prasidėjus renginiui apie 11 val. prie Vyriausybės rūmų buvo susirinkę apie 200 žmonių, tačiau vėliau, apie 12 val. jų jau buvo apie 2.000. 

Komitetas prašys sušaukti neeilinę Seimo sesiją

Seimo Kaimo reikalų komitetas nutarė kreiptis į Seimo pirmininkę ir valdybą dėl neeilinės Seimo sesijos sušaukimo.

Komitete dirbantis demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika teigė, kad greičiau priėmus sprendimus mažėtų ūkininkų, verslo ir gyventojų išlaidos.

„Žemės ūkio klausimų paketas, kurį galėtume svarstyti neeilinėje sesijoje, ypač akcizų klausimas, kuris yra didžiuliai nuostoliai Lietuvos ūkininkams, pramonininkams ir buitiniams vartotojams, (galėtų būti svarstomas) maksimaliai greitu laiku, galbūt vasario 12 dieną arba bet kurią kitą dieną, kai bus užregistruotas duomenų bazėje Seime“, – posėdyje sakė K. Mažeika.

Parlamentaro teigimu, Akcizų įstatymo pakeitimai Seime galėtų būti priimti jau kovo pirmą savaitę.

Neeilinę Seimo sesiją ketvirtadienį pranešė inicijuojanti ir opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

Posėdyje dalyvavusi premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad pataisos dėl žymėto žemdirbių dyzelino lengvatos ir akcizo suskystintoms naftoms dujoms (SND) Seimui galėtų būti pateiktos kovo 10-ąją prasidėjus Seimo sesijai arba anksčiau, jei būtų sušaukta neeilinė sesija. 

Anot jos, Vyriausybė pirmadienį jau išsiuntė derinti pataisas, jų derinimas gali užtrukti apie dvi savaites.

„Dėl Akcizų įstatymo, kadangi Vyriausybė pažadėjusi įsivertinti pastabas, sausio 8 dieną, šį pirmadienį, išsiuntė derinti įstatymo pataisas (…), per kokias dvi savaites baigsim derinti, ateisim į Vyriausybės posėdį, išsiųsim į Seimą, kovo 10 dieną galim pateikti“, – Seimo Kaimo reikalų komitete sakė premjerė.

„Jei bus neeilinė sesija, galima pateikti neeilinei sesijai, nematau problemos“, – pridūrė ji.

Premjerė trečiadienį neatėjo į mitingą, bet susitiko su protesto organizatorės Žemės ūkio tarybos delegacija. Tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas po susitikimo sakė, kad I. Šimonytė pažadėjo padėti išspręsti daugiamečių pievų problemą ir pirmiausia atšaukti ūkininkams išsiųstus pranešimus atkurti šias pievas.

„Tai yra labai svarbu, nes žmonėms nereikės dabar ginčytis, nereikės advokatų, teisininkų“, – kalbėjo I. Hofmanas.

Premjerė vėliau teigė negalinti atšaukti Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) siųstų pranešimų, tačiau pažadėjo ieškoti sprendimų, kad ūkininkai dėl to nepatirtų sunkumų.

„Premjerė atšaukti NMA pranešimo jokiu savo žodžiu negali, šita problema man buvo šiandien pristatyta ir mes ieškosime sprendimų, kad per tą laiką, kai sprendžiame problemą, niekas nepatirtų nereikalingų sunkumų. Vienaip ar kitaip šitą problemą išspręsime“, – Seimo Kaimo reikalų komitete ketvirtadienį sakė premjerė.

Tarybos atstovai taip pat susitiko ir su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen. I. Hofmanas sako iš Seimo pirmininkės išgirdęs pažadą, kad žemdirbių keliamos problemos bus svarstomos tik pradėjus Seimo pavasario sesiją, bet gali būti sušaukta ir neeilinė sesija, jei iniciatyvos imtųsi opozicija.

Prezidentas negalėjo susitikti

Prezidento vyriausiasis patarėjas Jarekas Niewierowiczius pažymėjo, kad prezidentas su protestuojančiais ūkininkais negali susitikti dėl to, kad jų kvietimą gavo kai jau buvo suplanuoti kiti susitikimai. 

„Mes jį gavome jau po to, kai buvo suplanuoti visi prezidento susitikimai regionuose, informavome ūkininkus, o susitikti patarėjų lygyje visada esame atviri. Prezidentas paprašė, kad grįžčiau šiandien į Vilnių, esu Vilniuje ir jeigu būsiu pakviestas, pas ūkininkus, be abejo, nueisiu ir pasakysiu keletą žodžių nuo prezidento“, – sakė J. Niewierowiczius.

Su ūkininkais 12 val. mitinge susitikęs J. Niewierowiczius taip pat pabrėžė, jog Seimas kai kuriuos žemdirbiams aktualius sprendimus galėtų priimti ir anksčiau, nelaukiant pavasario sesijos pradžios kovo 10-ąją.  

„Manau, kad sprendimai galėtų būti greičiau priimti nei laukti pavasario. Kai kuriuos sprendimus galima priimti nelaukiant Seimo sesijos“, – sakė J. Niewierowiczius. 

„Tai, kad buvo padarytos klaidos yra faktas. Tą pripažino ir pati premjerė, ir ministrai. Jas reikia kuo greičiau taisyti“, – pridūrė jis. 

J. Niewierowiczius pridūrė, kad prezidento tikslas – žemės ūkio indėlis į aukštos pridėtinės vertės ekonomiką.

„Tam turime užtikrinti adekvačias sąlygas, finansavimą. Todėl prezidentas palaiko tokias akcijas, pokalbius, derybas, kad pokyčiuose dalyvautų visi“, – sakė jis.

„Prezidentas mano, kad Lietuvos žemės ūkis yra strateginė ekonomikos dalis. Visada dirbo dėl to, kad ūkis stiprėtų. Pradedant nuo to, kad 2020 m. kovojome penkias paras dėl didesnių išmokų žemdirbiams“, – pridūrė prezidento patarėjas.

I. Šimonytė kompensacijų nežada – tikisi rasti kitą sprendimą

Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Gytis Kauzonas sakė, kad iki pataisų priėmimo ūkininkams turėtų būti skiriamos kompensacijos.

„Kadangi dėl akcizo laukiam ar neeilinės, ar pavasario sesijos, bent už tą laikotarpį, kur dabar visi priversti mokėti tuos akcizus, būtų labai šaunu surasti kažkokias kompensavimo formas“, – posėdyje teigė G. Kauzonas.

Pasak jo, vien paukštininkystės įmonėms didesnis akcizas per metus kainuoja apie 4 mln. Eur, o per mėnesį – 350.000–400.000 Eur.

I. Šimonytė atkreipė dėmesį, kad biudžete tam lėšų nenumatyta, tačiau žadėjo rasti kitą sprendimą: „Girdžiu, ką sako kolegos, girdžiu pastabą, bet nieko negaliu žadėti. Kompensacijų iš pinigų, kurie biudžete nesuplanuoti, negaliu pasiūlyti, bet galbūt rasiu kažkokį kitą sprendimą“.

Premjerė posėdyje taip pat sakė, kad SND akcizų sumažinimas reiškia, jog kai kurios valstybės išlaidos bus finansuojamos iš skolos.

„Suskystintų dujų akcizą sumažinsim, reikia sumažinti, nesiginčiju, bet tai reiškia, kad kažkokias išlaidas iš valstybės ta dalimi finansuosime iš skolos. Čia nebus, kad kažkas paėmė sau į kišenę, įsidėjo pinigus ir nežinia kur nunešė. Yra išlaidos tai daliai suplanuotos, tai turėsim finansuoti iš skolos, ką padarysi, kartais taip būna“, – teigė I. Šimonytė.

Dėl pievų samdantys advokatus

Žemdirbiai siekia atkreipti valdžios dėmesį į jos vykdomą žemės ūkio politiką, ragina atšaukti nuo sausio padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, grąžinti dyzelino akcizo lengvatą jų sunkvežimiams, kelia daugiamečių pievų atstatymo, saugomų teritorijų plėtros, pieno krizės ir kitas problemas. 

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius teigia, jog ūkininkai siekė, kad akcija vyktų kultūringai, o tam, kad „minia kultūringai išsiskirstytų, reikia, kad vietoj politinių pažadų gautų labai konkrečius sprendimus“.

„Jei yra politinė valia iki pavasario išspręsti daugiamečių pievų klausimą, šitas klausimas ministro įsakymo lygyje pažengęs iki tiek, kad šiandien žmonės yra gavę sprendimus, kuriuos turi apskųsti per 15 dienų, dabar žmonės, kurie nesutinka su tuo, eina pas advokatus, ruošia bylas, moka pinigus tam, kad tęstų teisinį ginčą. Jei yra politinė valia, ministras privalo sustabdyti savo įsakymo veikimą“, – kalbėjo R. Juknevičius.

Leidimo pratęsti protestą negavo

Vilniaus savivaldybė neleido neterminuotam laikui pratęsti šią savaitę vykstantį žemdirbių protestą sostinėje, BNS pranešė savivaldybės atstovas. Lietuvos žemės ūkio taryba su tokiu prašymu kreipėsi trečiadienį.

„Šiandien protesto organizatoriai informuoti, kad, deja, nėra galimybės pratęsti termino išduotam leidimui, nes tai nėra numatyta Susirinkimų įstatyme“, – BNS ketvirtadienį sakė Gabrielius Grubinskas.

Anot jo, ūkininkai taip pat informuoti, kad jie turi teisę kreiptis dėl naujo leidimo, tačiau apie ketinimus organizuoti naują susirinkimą privalo savivaldybei pranešti bent prieš keturias darbo dienas.

„Ūkininkų protesto renginys prie Vyriausybės baigsis šiandien (ketvirtadienį – BNS) iki 16 val., o traktoriai ir miškavežiai iš Gedimino prospekto ir jo prieigų turėtų išvažiuoti iki rytojaus 16 val.“, – nurodė savivaldybės atstovas.

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas I. Hofmanas teigė tokį sprendimą suprantantis.

„Savivaldybė, aš manau, vadovaujasi teisės aktais ir dėl to priėmė tokį sprendimą. Vis tiek, savivaldybė improvizuoti negali, vadovaujasi teise“, – ketvirtadienį pasibaigus žemdirbių protestui prie Vyriausybės rūmų BNS sakė I. Hofmanas.

Jis taip pat teigė, kad naujam protestui leidimo kol kas neprašys – stebės, kaip vykdomi valdžios pažadai.

„Žiūrėsim, kokia bus situacija. Jeigu pažadai bus vykdomi, bus laikomasi, tai neprotestuosim, nes kam protestuoti? Bet jeigu nebus, tai, kaip ir sakiau, tą galimybę pasiliekam“, – sakė I. Hofmanas.

Kas jau padaryta? 

Vyriausybė jau parengė Akcizų įstatymo pataisas, siūlančias gyventojams ir verslui sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą bei grąžinti žymėto žemdirbiams skirto dyzelino naudojimo tvarką.  

Projektu siūloma lengvatinį 41 Eur už toną SND akcizą taikyti gyventojų namų šildymui, taip pat dujoms balionuose bei verslui naudojant kaip kurą šildymui. Nuo sausio šioms dujoms taikomas 304,1 Eur (be PVM) tarifas.

Buitiniams vartotojams papildoma dedamoji prie tarifo sumažėtų 60–70 ct, dujų balionas atpigtų apie 6,6 Eur. Verslui prie pastoviosios dalies – 41 Eur – dar būtų skaičiuojama CO2 dedamoji.  

Tuo metu lengvatinį dyzelino akcizą – 60 Eur už 1.000 litrų – siūloma leisti naudoti ne tik traktoriams, bet ir kitoms žemdirbių transporto priemonėms.

Skaičiuojama, kad dėl akcizo lengvatos valstybės biudžetas šiemet (nuo balandžio) neteks 9,6 mln. Eur pajamų, o 2025 ir 2026 m. – po 14 mln. Eur.

Šaltinis:

https://www.vz.lt/pramone/agroverslas/2024/01/25/ukininkai-tesia-protesto-akcija-prie-vyriausybes