Šią savaitę kartu su asociacijos Tarybos pirmininku Andriumi Pranckevičium Rygoje susitikome su ES komisaru atsakingu už pekybos politiką p. Valdžiu Dombrovskiu. Buvo labai turiningas ir prasmingas susitikimas. Susitikimo metu aprėme sekančias mums šiuo metu ir greitoje ateityje aktualias temas:
- Ukrainietiškų produktų ir produktų iš kitų trečiųjų šalių- Brazilijos, Tailando (mėsa, kiaušiniai) importas į Es ir kaip tai neigiamai veikia vietos gamintojus;
- Green deal (žaliojo kurso) politika- ko laukti?
- CO2 importo mokesčio (CBAM) įvedimas.
Buvome nustebinti komisaro įsiklausymu ir noru diskutuoti- mūsų ministerijų koridoriuose tai sunku sutikti.
Dėl pirmojo klausimo- dabar galioja atlaisvintos prekybos rėžimas iki sekančių metų vidurio. Išgirdus mūsų ir lenkijos paukštininkų signalus, rudenį tikėtina bus peržiūrimas prekybos su Ukraina atlaisvinimo rėžimas tokia forma kad Es verslams netektų kentėti dėl tokių sprendimų.Kokia tai bus forma- ar importo kvoto sgrąžinimas ar kokia tai kita forma, kolkas anksti kalbėti. Užklausėme ar būtų galima gauti pagalbą nuo UKR nukentėjusiems verslams. Atsakymas- paskutinis paramos paketas (330 mln.Eur) buvo paskirstytas šalims prieš mėnesį ir šiuo metu nėra jokio biudžeto tokiai pagalbai. Priminsiu- Lietuvos ŽŪM iš šio pagalbos paketo gauta lėšas planuoja skirti pieno ūkiams gelbėti. Prieš kitas šalis turėtumėm kalbėti apie CBAM kaip instrumentą apriboti importą.
Antruoju klausimu- laukiame ekonominių studijų ką reikštų žalio kurso laikymasis ES. Bet kokiu atveju bus vadovaujamasi logika, nebus tokių draąstiškų sprendimų kas paverstų ES maisto importuotoja.
CO2 mokesčio kalusimu- šiuo metu yra sutartas anglies dvideginio importo mokestis importuojamam iš trečiųuų šalių plienui, metalui, aliuminiui, cementui, trašoms, elektrai ir vandeniliui. Nuo 2025 metų bus pareiga deklaruoti CO2 pėdsaką nuo importo, nuo 2026 metų bus importo mokesčiai. Apie žemės ūkio produkciją kolkas nebuvo kalbos. Kad inicijuoti diskusiją, reikia per Agri komitetą, per Copa Cogeca ir kitas panašias organizacijas daryti spaudimą tokio mokesčio įvedimui kad subalansuoti konkurencinę situaciją su trečiomis šalimis, kur tokie reikalavimai nėra keliami arba keliami ne tokiu aukštu lygiu.