Gegužės 4-ąją Lietuvos pramonininkų konfederacijos rengiamos metinės konferencijos metu Vilniaus paukštynui įteiktas „Lietuvos metų eksportuotojo“ apdovanojimas. Tokio įvertinimo bendrovė sulaukė dėl nuolat plečiamų ir stiprinamų pozicijų užsienio rinkose – net pusę visos savo pagaminamos produkcijos ji eksportuoja. To pasiekti leidžia bendrovės taikomi itin aukšti kokybės bei gyvūnų gerovės užtikrinimo standartai ir investicijos į inovatyvius sprendimus.
„Šis įvertinimas mums labai svarbus – nors jį pelnėme už 2022 metų pasiekimus, už jų slypi daugybės metų darbas. Kiekviena naujai atverta rinka, kiekviena išlaikyta ar praplėsta jau turėta – reikalauja kasdienio mūsų komandos atkaklumo, pasiryžimo augti, keistis ir greitai reaguoti į besikeičiančius tarptautinių klientų poreikius“, – sako Vilniaus paukštyno generalinis direktorius Tadas Sprindžiūnas.
Bendrovė nugalėtoja konkurse dalyvavo didelių, 250 ir daugiau darbuotojų turinčių, įmonių kategorijoje ir tapo viena iš 5 šios kategorijos bendrovių laureačių. „Lietuvos metų eksportuotojo“ nominacija siekiama išskirti pažangias Lietuvos įmones, eksportuojančias lietuviškos kilmės produkciją ar teikiančias eksporto paslaugas.
Nuo Honkongo iki Islandijos
Kaip sako T. Sprindžiūnas, Vilniaus paukštynas jau ne vienerius metus išlaiko panašias pardavimų proporcijas vietinėje ir užsienio rinkose – maždaug 50 proc. jų tenka šalies vidaus rinkai, o kita pusė pasiskirsto skirtingose eksporto šalyse.
„Šiuo metu savo produkciją eksportuojame į 40 šalių. Sąraše yra ne tik esančios Europoje, tokios kaip Suomija, Švedija, Norvegija, , Danija ar Didžioji Britanija, bet ir į tolimesnės: Japonija ir Honkongas. Pernai atvėrėme ir dar vieną rinką – šaldytos vištienos produktus pradėjome tiekti į Islandiją. Be to, gavome veterinarinius sertifikatus bei leidimus eksportuoti vištieną į Kanadą bei Pietų Korėją. Tiekimą į šias šalis planuojame pradėti dar šiemet“, – pasakoja T. Sprindžiūnas.
Kaip jis pažymi, bendrovė ne tik nuolat siekia atrasti naujas rinkas, tačiau ir stiprina savo pozicijas jau turimose – tiek plėsdama eksportuojamų prekių krepšelį, tiek užmegzdama ryšius su naujais klientais.
„Skandinavijos šalių rinkose praplėtėme savo klientų ratą, tuo tarpu į Honkongą pradėjome tiekti naują gaminį – nuosavu prekių ženklu „NordiChicken“ pažymėtus šaldytus vištienos produktus. Taip pat sustiprinome savo partnerystę su tarptautiniu greito maisto restoranų tinklu KFC – anksčiau savo produkcija aprūpindavome šio tinklo restoranus Baltijos šalyse, o nuo pernai tiekiame ir į KFC, veikiančius Suomijoje“, – dalijasi T. Sprindžiūnas.
Ne visiems reikia pigiau: konkurencinį pranašumą pelnė investicijomis į kokybę
Visgi paukštyno vadovas neslepia, kad jų eksportuojamos produkcijos kiekis praėjusiais metais, lyginant su 2021-aisiais, keliais procentiniais punktais sumažėjo. Kaip atskleidžia T. Sprindžiūnas, tam įtakos turėjo eksporto rinkose auganti konkurencija.
„Nuožmiausiai tenka konkuruoti su Lenkijos gamintojais, kurie dėl savo valstybės palaikymo bei vystomos skirtingos paukščių auginimo sistemos turi galimybes siūlyti žemesnes paukštienos kainas ir taip iškreipia rinką. Be to, pernai dar buvo jaučiama ir pandemijos įtaka – lenkiškos paukštienos perteklius buvo pardavinėjamas itin sumažintomis kainomis“, – sako Vilniaus paukštyno vadovas.
T. Sprindžiūnas atkreipia dėmesį ir į praėjusiais metais fiksuotą ukrainietiškos paukštienos produkcijos kiekių augimą. Po to, kai dėl karo Ukrainoje šaliai buvo suteiktos ES muitų lengvatos, Ukrainos gamintojų eksporto produkcijos kiekiai išaugo maždaug tris kartus. Anot jo, atitinkamai apie 60 proc. ir 46 proc. daugiau paukštienos eksportuoti pradėjo ir Kinija bei Argentina.
„Eksporto konkurencingumą galima didinti įvairiais būdais. Mes, visų pirma, pasirinkome susitelkti į pridėtinės vertės vartotojams kūrimą. Pavyzdžiui, pradėję gaminti vištieną, užaugintą be antibiotikų, buvome pastebėti klientų, kuriems svarbiausia ne tik kaina, bet ir gaminių kokybė, kuriems rūpi gyvūnų gerovė. Kitas svarbus konkurencinis pranašumas – Vilniaus paukštyno gamybos grandinė „nuo lauko iki stalo“. Užsienio rinkose esame vertinami už tai, kad galime atsakyti už kiekvieną gamybos žingsnį – pradedant mėsinių viščiukų auginimu ir baigiant tinkamu gaminių pakavimu. Tai didina pasitikėjimą“, – pasakoja T. Sprindžiūnas.
Vilniaus paukštyno vadovas sako, kad siekiant stiprių tarptautinių prekybos partnerysčių, svarbu ne tik pelnyti pasitikėjimą, tačiau ir gebėti lanksčiai prisitaikyti prie įvairių rinkų poreikių.
„Sėkmingam eksportui reikalinga verslo branda – įmonės privalo gebėti prisitaikyti, galėti nuolat investuoti į inovatyvius sprendimus ir tokių gaminių kūrimą. Tam, kad patenkintume skirtingus poreikius, priimame individualius užsakymus, užsienio klientams ar prekių ženklams gaminame išskirtinius, tik jiems kurtus produktus. Siūlome įvairius išpjaustymus, kuriame naujas receptūras. Žinoma, tam reikia investicijų tiek į gamybą, tiek į žmogiškuosius išteklius, tačiau svarbiausia – pasiryžimo nuolat keistis“, – įsitikinęs T. Sprindžiūnas.
Šaltinis: