Vištiena garsėja naudingomis maistinėmis savybės ir žmogaus organizmui būtinų baltymų, mineralų bei vitaminų gausa. Tačiau, pasak mitybos ekspertų, net ir sveikiausią produktą laikant ar gaminant netinkamomis sąlygomis, jis gali tapti žalingu. Todėl „Vilniaus paukštyno“ Kokybės sistemų vadybininkė Danguolė Velavičienė dalijasi patarimais, kaip parduotuvėje įsigytą paukštieną išlaikyti šviežią ir apsisaugoti nuo nepageidaujamo apsinuodijimo.
1. Laikymo sąlygos svarbios ne tik namuose.
Pasak D. Velavičienės, vištienos gamintojai užtikrina, kad į prekybos centrus atkeliauja tik kokybiška vištiena. Atidžiai perskaitę produktų etiketes rasite ir gamintojų nurodytą svarbiausią informaciją apie mėsos laikymo ir gaminimo sąlygas bei kilmę.
Visgi didžiąją laiko dalį iki tol, kol pakliūva ant pirkėjų stalų, gaminiai praleidžia parduotuvių lentynose. Todėl specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį ne tik į tai, kaip vištienos šviežumu pasirūpinsite namuose, bet ir tai, kaip produkcijos kokybę užtikrina prekybos tinklai.
Prieš dėdami gaminį į pirkinių krepšelį visada atidžiai patikrinkite, ar nepažeista jo pakuotė. Prekybos vietose įrengti kontroliniai termometrai padės įsitikti, ar vištiena laikoma tinkamoje temperatūroje. „Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, ar skirtingi vištienos produktai nėra išdėlioti greta. Pavyzdžiui, šviežia mėsa neturėtų būti šalia termiškai apdorotų gaminių, nes jiems reikalinga skirtinga temperatūra“, – aiškina pašnekovė.
2. Atidžiai sekite temperatūrą.
Vištiena yra liesa, daug drėgmės turinti mėsa, todėl ji itin jautri temperatūrų pokyčiams. Norint apsaugoti vištieną nuo bakterijų, ją nuolat reikia laikyti šaltai. Tiesa, geriausiai tam tinkanti temperatūra priklauso nuo produktų rūšies.
Paprastai optimaliausia temperatūra vištienai yra +4 laipsniai. Smulkintą vištieną geriausia laikyti +2 laipsnių temperatūroje, o tokius produktus kaip kepenėlės ar skrandukai – +3 laipsnių temperatūroje.
Prekybos tinkluose galime rasti ir įvairių vištienos „paruoštukų“. „Vilniaus paukštynas“ vartotojams taip pat siūlo platų tokių produktų asortimentą. Kalbėdama apie jų laikymo sąlygas, D. Velavičienė sako, kad marinuotiems pusgaminiams labiausiai tinka kiek aukštesnė nei +4 laipsnių temperatūra, o jau paruoštiems, termiškai apdorotiems vištienos gaminiams – 0/+6 laipsnių temperatūra.
Pirkėjams ji taip pat pataria pasirūpinti ir šaltkrepšiu, kuris ypač praverčia šiltuoju metų laiku. „Jeigu norite parduotuvėje įsigytą vištieną saugiai parsivežti į namus, nereikėtų jos dėti į įkaitusią automobilio bagažinę. Todėl vasarą rekomenduojama turėti šaltkrepšį arba įsigijus mėsos iš karto skubėti namo ir įdėti ją į šaldytuvą“, – dėsto pašnekovė.
3. Vištieną tinkamai užšaldykite ir atšildykite.
Jeigu vištienos įsigijote daugiau arba pasikeitus planams jos ir iš karto negaminsite, mėsą galite užšaldyti. Taip ilgiau apsaugosite ją nuo gedimo. Tačiau D. Velavičienė pataria per ilgai mėsos šaldiklyje nelaikyti. Pasak jos, nors vištiena tikrai bus tinkama vartojimui, tačiau skoniu šiek tiek nusileis šviežiai produkcijai.
„Produkto užšaldymas yra vienas iš jo konservavimo būdų. Visgi derėtų nepamiršti, kad jis veikia daug drėgmės turinčios mėsos, tokios kaip vištiena, kokybines savybes. Tarp mėsos skaidulų susidaro smulkūs vandens kristalai, kurie truputį pažeidžia raumeninį audinį. Todėl atšildant vištiena išskirs daugiau syvų“, – aiškina „Vilniaus paukštyno“ atstovė.
Iš parduotuvės parsineštą vištieną specialistė rekomenduoja kuo greičiau užšaldyti. Taip pat ji pataria prieš įsigyjant mėsą pagalvoti, kiek jos gali prireikti vienam ar dviem patiekalams pagaminti. Visgi, jei turite didesnį kiekį vištienos, derėtų užšaldyti porcijomis supjaustytą mėsą. Vėliau galėsite atšildyti tiek vištienos, kiek suvartosite per vieną kartą.
„Vištienos atitirpinimas ne ką mažiau svarbus nei jos užšaldymas. Vištieną geriausia atšildyti ne šiltoje aplinkoje, o išėmus iš šaldiklio tai daryti šaldytuve. Lėčiau atitirpdami susidarę vandens kristalai mažiau paveiks mėsos raumenines skaidulas, o tuo pačiu ir vištienos kokybę“, – sako pašnekovė. Be to, jei norite pasigaminti patiekalą iš šaldytos vištienos, planuokite tai iš anksto, nes ir nedideliems mėsos gabalėliams atšilti gali prireikti keleto valandų.
4. Paisykite galiojimo termino ir higienos taisyklių.
Atidarius vištienos pakuotę, mėsą rekomenduojama suvartoti per 24 val. „Vilniaus paukštyno“ Kokybės sistemų vadybininkė pabrėžia, kad ant vištienos gaminių nurodytas galiojimo terminas suteikiamas dar neatidarytai pakuotei. Pradėtas vartoti produktas nebegalios iki nurodyto termino. „Jei, pavyzdžiui, ant duonos ar kruopų pakuočių rašoma, jog jas „geriausiai tinka“ vartoti iki tam tikros dienos, tai ant mėsos gaminių etikečių vartojimo terminas nurodomas griežtai, todėl jo ir reikėtų laikytis“, – papildo specialistė.
Tuo tarpu pasiteiravus, per kiek laiko reikėtų suvartoti jau pagamintų patiekalų su vištiena likučius, pašnekovė sako, jog dėl to jaudintis nereikėtų. Pasak jos, jei maisto ilgai nelaikysime ant virtuvės stalo ir gerai atšaldysime, jį saugiai galėsime suvartoti ir kitą ar dar kitą dieną.
D. Velavičienė taip pat primena, kad tinkamas vištienos gaminių laikymas neatsiejamas ir nuo higienos taisyklių. Gamindami turėtume reguliariai ir tinkamai plautis rankas, stengtis nuolat palaikyti švarą virtuvėje. Taip pat derėtų kruopščiai plauti pjaustymo paviršius ir žaliai vištienai naudojamus indus bei įrankius.
5. Atkreipkite dėmesį į ženklus, nurodančius vištienos šviežumą.
Jei susiruošėte gaminti vištieną, patikrinti, ar ji buvo laikoma tinkamomis sąlygomis, galima pasitelkus keletą nesudėtingų gudrybių. Pasak D. Velavičienės, jei vištienos gaminiai yra įpakuoti, derėtų įsižiūrėti į mėsos spalvą. Šviežia vištiena turėtų būti šviesiai rausva, o šlaunelių mėsa šiek tiek tamsesnė. Jei paukštiena papilkėjo, o pakuotėje pastebimas gleivėtumas ar per didelis kiekis skysčių (mėsos syvų), tai reiškia, kad prasidėjo jos gedimo procesas.
Neįpakuotos vištienos šviežumą išduoda jos kvapas. Net ir vos juntamas specifinis kvapas įspėja, kad gaminys vartojimui nebetinka. Tiesa, pašnekovė perspėja neapsigauti vos tik atidarius pakuotę pasklindančiu kiek rūgštoku kvapu. Pasak jos, tai tiesiog modifikuotų dujų, kurios naudojamos pakavimo procese, kvapas. Tereikia mėsai leisti pastovėti porą minučių ir kvapui išgaravus galima pradėti ruošti norimą patiekalą.
Dar viena vištienos kokybę išduodanti savybė – jos stangrumas. „Išėmę vištieną iš pakuotės pirštu ją paspauskite. Jei paviršiuje įspausta duobutė greitai atsistato, reiškia, kad vištiena yra šviežia ir elastinga. Tačiau, jei piršto įspausta duobutė lieka, tai ženklas, kad mėsos raumenys suglebę ir jos vartoti nebereikėtų“, – pasakoja specialistė.
6. Rinkitės produktus, dėl kurių kokybės esate tikri.
Pasak D. Velavičienės, ignoruoti vištienos laikymo taisyklių nereikėtų. Jei vištiena turi gedimo požymių, reiškia, kad joje prisidaugino bakterijų, kurios išskiria toksinus. Valgydami tokią vištieną, stipriai rizikuojate apsinuodyti.
Be to, pašnekovė pažymi, kad rizika apsinuodyti padidėja ir įsigijus nesaugią vištieną. Nors vištiena gali būti nesugedusi, tačiau pasitaiko, jog ji yra užkrėsta salmonele. Salmonelioze užsikrėtusius žmones kamuoja daugybė nemalonių simptomų, tarp kurių karščiavimas, vėmimas, galvos, pilvo ir raumenų skausmai.
Apie 90 proc. užkrėstos vištienos į Lietuvą atkeliauja iš kaimyninės Lenkijos, todėl renkantis vištieną D. Velavičienė rekomenduoja atkreipti dėmesį į gamintoją. Pasak jos, dėl taikomo uždaro gamybos ciklo nuo pat viščiukų auginimo iki skerdimo, Lietuvoje pagaminta vištiena yra saugi, o salmonelės atvejai nefiksuojami jau daugybę metų. Be to, įsigydami lietuvišką produkciją pirkėjai gali būti užtikrinti ne tik dėl jos kokybės, bet ir šviežumo. Lietuvos fermose užauginta vištiena vartotojų stalus pasiekia ženkliai greičiau nei iš užsienio importuojami gaminiai.
Šaltinis: